Annenin yavrusunu beslememesi sorunu

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Annenin yavrusunu beslememesi sorunu

Mesaj tarafından Admin Bir Çarş. Haz. 22, 2011 8:59 pm

Annenin yavrusunu beslememesi bazı sebeplerden kaynaklanır:

1. Strese bağlı olarak kıskançlık
2 . Babadan kaynaklanan kıskançlık ve asabiyet
3. Bizlerin yavruyu merak konusu yaparak ele almak ve diğerinin yine kıskanması
4. Bazı belli olmayan hastalık yada sakatlık sonucu içgüdüsel olarak sakat yada hasta yavrular ölüme bırakılır, bu tamamen doğada güçlüler kalır anlayışı diyebiliriz.

Eğer bu ve benzeri sebeplerden doğan yavru mubişlerin ebeveyni olabilme imkanınız varsa yardımcı olmanız gerekir, benim başıma bir çok kere geldi ve %80 inin bu metodla kurtuldu ama bazıları annenin bakmama sebeplerinden malesef yavrularım boynundan yada ayaklarından sakatlık yani kemiklerinden çarpıklık olduğu sonradan belli oldu. Bu sakatlık olayı kalça çıkıklığı değil, kemiklerinin zayıf olması nedeniyle çarpıklık oluştu ve sakat kalan yavrularım oldu ve hala da var 2 tane ama her seferinde bu hastalık veya sakat yavrularım olmadı, sağlam ve neşeli yavrularım da oldu.

1.Resimde de göreceğiniz gibi bu yavrum 2 gündür annesi bakmıyor 4 yavrum var ve babayı ayırsam 4 yavru daha küçük baba bakamaz ama ben şimdilik bu metodu uyguluyorum 1. yavrunun kursak kısmı boş, belli olduğu gibi son resimde de belli nekadar yediği ve aç olduğu.

Bir adet enjektörün iğnesi sökülür, sökülme sebebi yavru için anne gagasının şeklini vermek, bu şekil enjektör ucu ile yavru daha rahat besleniyor.

Mama için malzemeler :
1- 1 çay kaşığı pirinç
2- 1 çay kaşığı kabuksuz darı
3. Yarım çay kaşığı irmik

Bunların hepsi yıkanır ve kaynatılır, yumuşayan karışım ezilir ve lapa kıvamına getirilir. Enjektörün içine konulan mama yavruya azar azar verilir, bu yaklaşık yarım saat sürüyor. Benim yavrum 1 haftalık olduğu için 1/2 ml. Yeterli. Bu metod ile günde 4 sefer verilir. Verilince hemen diğer yavruların yanına konur, annenin görmemesi lazım yoksa bu sefer gaga darbesi ile öldürür.

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör http://muhabbetkusu.forumdizini.com

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics