Besleyici Açık Yem Tarifi , Öneriler

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Besleyici Açık Yem Tarifi , Öneriler

Mesaj tarafından Admin Bir Çarş. Haz. 22, 2011 8:41 pm

Bugün benim hınzırlara alışveriş yaptım. Yem stoğum azalmıştı ben de hazır maaş yeni yatmışken topluca alayım yine dedim. Yemlere verdiğim para 15 lira tuttu. İlavelerle birlikte 25 liraya kapattım bu ayki alışverişi. Bu alışveriş için bana gaz veren kız arkadaşıma teşekkür ediyorum. Lakin o olmasa üşenecektim bugün. Bazen benden çok düşünüyor benim kuşlarımı. Ben yemlerimi açık alıyorum arkadaşlar. Bütün kapalı yem markalarını denedim ama hiçbiri istediğim gibi olmuyor ve kuşlarımda yağlanmaya neden olması bir yana, kuşlarım severek yemiyor onları ( vitakraft premium hariç.. ama o da çok fazla kalorili). Ben de 1 seneden fazladır açık yem karışımı yapıyorum kendime. Ayrıca açık yemleri bir süre sonra tanıyabiliyorsunuz. Her zaman taze ve iri taneli olanları seçiyorum .1 sene önce bu aldıklarımı 10 lira civarı bir fiyata alıyordum ama tohumlara gelen zam oranı bizim ücretlere bir türlü gelmiyor nedense Neyse, yemlerimi hiçbir zaman aldığım şekilde vermem arkadaşlar. Öncelikle aldığım yerde ne kadar iyi korunursa korunsun mutlaka elekten geçiririm. Daha sonra da yarımşar kiloluk paketler halinde derin dondurucuya yollarım. En az 5 gün kadar beklerler orada. İhtiyacım doğrultusunda 1 paket alırım , böylece her daim taze yemim olur.

NOT1: kış aylarında bu karışıma yarım kilo iç yulaf ekliyorum . Böylece soğuklara karşı daha dirençli oluyorlar..

NOT2:Kimseye açık yem alın diye bir öneride bulunmuyorum. Sterilizasyonu sağlayamazsanız sonuçları kötü olabilir. Sağlıksız koşullarda muhafaza edilen tohumlarda kuşunuzu hasta edecek parazitler üreyebilir.

NOT3: Bu benim sadece 2 aylık yem stoğum yavrular varken 1 ay yeterse şanslı sayıyorum kendimi.

Yem karışımım ve verdiğim paralar:

1 kg sarı darı : 3,5 lira
1 kg ak darı : 4 lira
750 gr. Aspur ( sade yem- kanarya yemi) : 3,75 lira
250 gr. kırmızı darı ( japon darısı) : 1,5 lira
100 gr. keten tohumu : 1 lira
100 gr. nijer tohumu: 1,5 lira

Şimdi yemleri tanıtayım arkadaşlar.

Bu aspur. Aslen besleyici bir yem değildir. Doygunluk hissi yaratır ve kuşlarınızın şişmanlamasını önler.Ayrıca yavrular bu yemin kabuklarını çok kolay açabiliyorlar...

Bunlar akdarı ve sarı darı arkadaşlar. Asıl besleyici olan tohumlar bunlardır. Kuş yeminin asıl kısmını oluştururlar

Bu kırmızı darıdır arkadaşlar, Japon darısı olarak da bilinir. Vitamin amaçlı verilir.

Bunlar da nijer tohumu ve keten tohumu. Nijer tohumunu kızıştırıcı olarak ve E vitamini takviyesi olarak veriyorum. Keten tohumu da tüylerinin parlak olmasını sağlıyor

Eveeet şimdi geldi hazırlık aşamasına:
1) öncelikle yemlerinizi azar azar , sıkı bir elekten geçirin , tozlardan kurtulun
2) sonra da yemlerinizi karıştırmaya başlayabilmek için büyükçe bi kaba alın. ben şansımı önce tencere ile denedim. olmayınca tepsiye geçtim. O da yetmeyince su bidonu kullandım

3)Yukarıda da belirttiğim gibi ben yemlerimi paketlere bölüp saklıyorum. Aşağıdaki ilk resimde soldaki kavanoz tam 500 gram yem alıyor. ben de o kavanozu kullanıp yemlerimi paketlere ayırıyorum , sonra da derin dondurucuda saklıyorum.

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör http://muhabbetkusu.forumdizini.com

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön